ČETVRTI KONGRES SDIR-a

Četvrti kongres Srpskog društva istraživača raka sa međunarodnim učešćem (SDIR-4) “Bringing science to oncology practice: Where is Serbia?”

Četvrti kongres Srpskog društva istraživača raka sa međunarodnim učešćem (SDIR-4) “Bringing science to oncology practice: Where is Serbia?” je održan od 3. do 5. oktobra 2019. godine u hotelu “M“ u Beogradu.

Naučni savetnik dr Mirjana Branković-Magić, predsednica SDIR-a je otvorila kongres. Svečanom otvaranju kongresa prisustvovala je i naučni savetnik dr Marina Soković, pomoćnica ministra za nauku, koja je u ime Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije održala pozdravni govor. Učesnike je u ime Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije pozdravila i vanredni profesor dr Marina Nikitović, pomoćnik direktora za naučno-istraživačku i obrazovnu delatnost. U ime Kancerološke sekcije Srpskog lekarskog društva, učesnike skupa je pozdravio i prof. dr Radan Džodić. Na kongresu SDIR-4 je učestvovalo 95 učesnika iz Srbije i 15 učesnika iz inostranstva.

Prvog dana kongresa održano je pet predavanja u okviru edukativnog simpozijuma pod nazivom “Primena translacionih istraživanja raka u molekularnoj dijagnostici: iskustvo u Srbiji” (“Applying translational cancer research in molecular diagnostics: Serbian experience”) (moderatori naučni savetnik dr Siniša Radulović i redovni profesor dr Zvonko Magić).

U petak 4. oktobra predavanja istaknutih naučnika i kliničkih lekara iz naše zemlje i inostranstva su bila organizovana u okviru tri sesije: “Nove tehnologije i pristupi u molekularnoj dijagnostici naslednog kancera” (“New technologies and approaches of molecular diagnostics in hereditary cancer”, moderator naučni savetnik dr Mirjana Branković-Magić, predsednica SDIR-a), “Ciljana terapija i imunoterapija kancera: pristup zasnovan na biomarkerima” (“Targeted & Immunotherapy in cancer: Biomarker-based approaches”, moderatori naučni savetnik dr Siniša Radulović, naučni savetnik dr Radmila Janković), “Izazovi i perspektive u radioterapiji” (“Current challenges and future perspectives of radiotherapy”, moderatori viši naučni saradnik dr Tatjana Stanojković, vanredni profesor dr Marina Nikitović).

Predavač po pozivu dr Arkaitz Carracedo je 4. oktobra održao izuzetno plenarno predavanje pod nazivom “Disentangling the molecular drivers of prostate cancer progression”. Dr Arkaitz Carracedo je član Upravnog odbora Evropskog udruženja za istraživanje raka (EACR) i predstavnik je mladih istraživača. Dr Arkaitz Carracedo je naučni savetnik, rukovodilac laboratorije i nekoliko naučnih projekata. Koautor je radova u prestižnim naučnim časopisima kao što su Nature, Nature Cell Biology, Nature Communications i Cancer Research.

U okviru posterske sesije koja je održana 4. oktobra predstavljeno je 36 kvalitetnih posterskih prezentacija u elektronskoj formi pred članovima Komisije za nagrade, kao i ostalim učesnicima kongresa. U Komisiji za nagrade za najbolji poster bili su naučni savetnik dr Siniša Radulović, naučni savetnik dr Tatjana Srdić-Rajić, i naučni savetnik dr Milica Pešić.

Trećeg dana kongresa održane su dve sesije: “Uloga oksidativnog stresa u rezistenciji na lekove” (“The role of oxidative stress in drug resistance”, moderator naučni savetnik dr Milica Pešić), i “Inovativni metodološki pristupi za unapređivanje istraživanja kancera” (“Innovative tools for advancing cancer research”, moderatori prof. dr Engin Ulukaya i naučni saradnik dr Jelena Grahovac).

U okviru četiri sesije (prve dve sesije drugog dana i dve sesije trećeg dana kongresa) dvanaest učesnika sa posterskom prezentacijom koje je odabrao Naučni odbor, održalo je kratka usmena izlaganja.

Prilikom zatvaranja kongresa proglašeni su dobitnici nagrada za najbolji poster. Prvu nagradu za najbolji poster osvojila je Marija Nešović iz Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković”. Drugu nagradu dobila je Tamara Babić iz Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo. Ivana Boljević iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije je osvojila treću nagradu. Naučni skup je zatvorila predsednica SDIR-a dr Mirjana Branković-Magić.

Srpsko društvo istraživača raka duguje veliku zahvalnost na finansijskoj podršci za organizovanje kongresa Evropskom udruženju za istraživanje raka (EACR), Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije i Institutu za biološka istraživanja  “Siniša Stanković”.

Veoma smo zahvalni svim našim sponozorima na finansijskoj podršci kongresa SDIR-4:

GENERALNI (PLATINASTI) SPONZOR: AstraZeneca
ZLATNI SPONZORI: Labena d.o.o., ELTA 90 Medical Science d.o.o. Beograd, Roche d.o.o.
SREBRNI SPONZORI:.Vivogen d.o.o., Superlab d.o.o. i Alfamed d.o.o.